Vi är oerhört glada att kunna presentera en av våra egna spelare som tränare för uppstartscampen; A-lagets Philip Rodhe Magni!
Philip började spela ishockey här i Österåker där han lade grunden för sin hockeykarriär. Redan som 16-åring blev han uttagen till Viggbyholms J20 Elitlag som ett bevis på hans tidiga utveckling och hårda slit. Efter att ha etablerat sig som en lovande junior, fortsatte han sin utveckling inom seniorhockeyn i Bålsta division 2. Denna erfarenhet på seniornivå banade väg för ett spännande kapitel utomlands, där han tillbringade två säsonger i USA med Utah Outliers i WNHL.
Vid sin återkomst till Sverige, vände han hem till Österåker, där han har spelat i A-laget och även förstärkt J20-laget. Nu tar han nästa steg i sin hockeyresa genom att påbörja sin tränarkarriär hos oss, där han kommer att dela med sig av sin omfattande erfarenhet och kunskap om ishockeyn.
Se till att fråga Philip under campen om hur det var att spela i USA och hur man ska tänka för att ta sig dit, om man har det som mål!